Divort

5 noiembrie 2017 95

Spuneti-mi, va rog, cit poate dura divortul? Nu locuiesc cu sotul de 11 ani aflindu-ma peste hotare. Am depus cererea de divort in instanta de judecata cu 3 luni in urma si ma reprezinta avocatul. La primul proces, sotul s-a prezentat si a cerut timp pentru remediere. A avut loc a doua sedinta si nu s-a prezentat. Acum dosarul a fost trecut la alt judecator si a stabilit data procesului peste 3 luni. Intrebarea este: in data procesului poate intocmi decizia de divort sau are drept de a schimba iarasi pentru o alta perioada data procesului? Poate actiona in vreun mod avocatul care imi apara interesele? Specific ca e un simplu divort, cu copil major si fara partajarea averii.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Adela,

Acest lucru este stabilit de judecător, dacă acesta consideră just de a emite o hotărâre la următoarea ședință atunci va face acest lucru, dacă consideră necesar pentru stabilirea unor circumstanțe o noua ședință atunci o va amâna...

Totuși în cazul dvs a fost amânat procesul din cauza neprezentării... mai detaliat a părții adverse, pentru ședința viitoare dacă partea a fost citată încăodată și nu se va prezenta, ședința se va desfășura fără prezența acestuia și la fel posibil jduecătorul va emite hotărârea.

5 noiembrie 2017