Divorț

20 aprilie 2018 57

Buna ziua. Vreau sa depun cerere pentru divorț, soțul nu este de acord. Unde trebuie să mă adresez? Avem un copil de aproape 2 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana,
Depuneți cerere privind desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor și stabilirea și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
Cererea o puteți depune la instanța de judecată în raza căreia dvs aveți viza de reședință sau domiciliul permanent.
Cererea o depuneți în cancelaria judecătoriei în 3 exemplare, iar al patrulea exemplar... mai detaliat să vă rămână Dvs..
La cerere atașați:
1. Copia certificatului de naştere al copilului;
2. Copia certificatului de căsătorie;
3. Copia buletinului de identitate al soțului, dacă dispuneți de o asemenea copie;
4. Ordinul de plată a taxei de stat în mărime de 140 lei.

Taxa de stat se achită la oficiul poștal sau la bancă, cu buletinul de identitate.
Aici găsiți adresele instanțelor de judecată și informația cu privire la achitarea taxei de stat: www.instante.justice.md

Succese!

20 aprilie 2018