Divorț

2 martie 2019 42

Bună ziua. Am o întrebare. Apartamentul în care locuim deja de 3 ani și ceva, eu cu soțul și cu copil de 2 ani, este al tatălui meu. Apartamentul acesta i l-a lăsat în moștenire mătușa mea, adică verișoara lui. După căsătorie eu am luat familia soțului. De vreo 2 luni tata mi-a făcut doar mie reședință în acest apartament (pentru grădiniță). Întrebarea este dacă în caz de divorț, soțul poate cumva pretinde la acest apartament?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Înregistrarea vizei de reședință în imobil sau locuirea soțului in acest imobil nu va oferi careva drepturi asupra acestuia.
Proprietar este doar tatal dumneavoastră, nici dumnea voastra nici soțul nu poate pretinde.

2 martie 2019