Divorț cu soțul care se află peste hotare

5 martie 2021 25

Bună ziua. În cât timp aproximativ voi avea certificatul de divorț în cazul în care soțul este peste hotare și voi merge singura să depun cererea în instanță? Avem un copil minor, nu există litigii referitoare la partaj, nu cer întreținerea copilului.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E problematic de oferit un termen expres in situația actuală, inclusiv in cazul lipsei soțului. Posibil sa dureze și jumatate an.

6 martie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Ecaterina, DVS sînteți în drept să-l acostați pe soți în instanță pentru a obține divorțul, nu mai că trebue să solicitați și incasarea pensiei alimentare, alfewl instanța o să vă refuze, DVS sînteți în drept să puneți spre executare incasarea pensiei alimentare la executor, da e o chestie... mai detaliat delicată, dar așa spune legislația în vigoare.

6 martie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Ahahaha

Unicul lucru care urmează de stabilit, este vorba de domiciliu copiiilor minori, pensia alimentară este obtionala iar din cauza pensiei nu poate fi refuzat desfășurarea căsătoriei, este o prostie ireală

6 martie 2021