Divort

10 ianuarie 2018 165

Buna ziua. Doua persoane sunt casatorite si dupa cativa ani vor sa se desparta, traiesc in casa sotiei. Are dreptul sotul la o parte din casa, daca a ajutat la reparatie (oricum din banii tot ai ei, el doar s-a ocupat cu refacerea, constructia altei parti). Cum de facut ca sotul sa nu aiba dreptul la casa? Divortul il cere el.

Jurist comments 7

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă bunul a fost obținut de către soție înaintea căsătoriei, atunci soțul nu poate pretinde la o cotă parte din acesta referitor la investițiile întreprinse asupra bunului soțul va putea cere contravaloare doar in cazul in care va prezenta cec-uri sau alte înscrisuri care vor confirma faptul că acesta... mai detaliat a cumpărat careva materiale sau a achitat careva prestări de servicii cu privire la reparație, în alt caz, acesta nu are nici un drept asupra bunului la partaj.

Nu are nici o importantă juridică în acest caz cine cere divortul.

10 ianuarie 2018

Casa sa facut cadou din partea surorii ei dupa casatorirea ei, care este procedura in acest caz?

10 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Conform articolul 372 Cod civil al RM „Proprietatea personală a fiecăruia dintre soţi” este prevăzut la alineatul (1) „Bunurile care au aparţinut soţilor înainte de încheierea căsătoriei, precum şi cele dobîndite de ei în timpul căsătoriei în baza unui contract de donaţie, prin moştenire sau în alt mod cu titlu... mai detaliat gratuit, sînt proprietatea exclusivă a soţului căruia i-a aparţinut sau care le-a dobîndit.”
Astfel, bunul aparține doar soției.

10 ianuarie 2018

Multumesc de raspuns. Totusi ca sa fie clar, sotul n-are dreptul nici prin judecata sa ceara o parte din casa? Puteti sa-mi dati link la legea data? Multumesc!

10 ianuarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

( http://lex.justice.md/md/325085/ ) art.372. Da, soțul nu are nici un drept cu atât mai mult dacă casa a fost cadonată anume soției sau există un înscris care confirmă acest fapt.

10 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Suplimentar la art. 372 alin. (1) Cod civil al RM vă servește și art. 22 Codul Familiei al RM.
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de... mai detaliat către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

1. Codul civil al RM:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

2. Codul familiei al RM:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

Cu plăcere.

10 ianuarie 2018

Multumesc domnilor!

11 ianuarie 2018