Divort in cadrul unui proces cu mai multe cereri

17 martie 2021 7

Intr-un dosar privind divortul, determinarea locului de trai al copilului minor, incasarea pensiei alimentare, a fost atacata hotararea primei instante doar in partea ce tine de cuantumul pensiei alimentare. Poate fi inregistrat divortul, daca nu a fost contestat?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Procedural Hotărîrea în partea desfacerii căsătoriei a devenit definitivă prin necontestare însă Hotărîrea cu mențiunea că este definitivă o să fie expediată la ASP doar după ce va veni dosarul de la Curtea de Apel, respectiv nu o să puteți să înregistrați divorțul.
Vă recomand să sunați la Centrul multifuncțional... mai detaliat din raza teritorială a instanței care a adoptat Hotărîrea să întrebați dacă a ajuns extrasul din Hotărîre la ei!!!

18 martie 2021