Divorț în situația când soțul nu se află în țară

20 martie 2021 52

Bună! Vreau sa cer divorț. Care este procedura, dacă avem un copil de 4 luni, soțul nu este în tara, nu avem avere în comun. As putea sa obțin actul de divorț dacă el nu se afla in tara? Este nevoie ca el sa dea acord ca copilul sa rămână cu mine sau cum decurge procedura?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna d-na Tatiana, v-a fi ochei dacă DVS o să apelați la viberul meu 068669950, noi o să convenim cum să procedăm, eu am să răspund și la întrebările puse.

21 martie 2021
  • Jurisconsult

D-na Tatiana, azi sînt desponibil pînă la orele 20.00, mîne după orele 12.00.

21 martie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In cazul lipsei acordului unuia dintre soți sau lipsa acordului, desfacerea căsătoriei are loc prin intermediul instanței de judecată.
Sigur ca soluție posibil de obținut inclusiv în lipsa soțului.
În cadrul instanței de judecată se va soluționa probleme precum desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor inclusiv plata pensiei pentru întreținerea copilului minor.

21 martie 2021