Divort cand sotii se afla in tari diferite

19 ianuarie 2024 3

Buna ziua! Un cetatean al RM, care detine si cetatenia Rusiei, s-a casatorit in Rusia cu o cetateana a RM. Poate sotul (cu dubla cetatenie) sa depuna cerere de divort in Republica Moldova si sa obtina rapid divort, avand in vedere faptul ca sotia se afla in Rusia si nu se poate prezenta la sedintele de judecata? Sotii au un copil major si nu au nimic de partajat.

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia, persoana cu dubla cetățenie poate să se adresez în judecata RM, deoarece, el e cetățan al Moldovei, soția lui o să fie citatpă în judecată e dreptul ei. Copilul o să rămână cu reclamantul, conform Codului familiei Articolul 158. Desfacerea căsătoriei

(1) Desfacerea căsătoriei cu elemente de... mai detaliat extraneitate pe teritoriul Republicii Moldova are loc conform legislaţiei Republicii Moldova.

(2) Cetăţenii Republicii Moldova care locuiesc în afara ţării au dreptul la desfacerea căsătoriei în instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova, indiferent de cetăţenia şi domiciliul celuilalt soţ.

(3) Dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.

(4) Este recunoscută valabilă desfacerea căsătoriei în afara Republicii Moldova dacă, la soluţionarea acestei probleme, au fost respectate cerinţele legislaţiei statului corespunzător privind competenţa organelor care au adoptat hotărîrea şi privind desfacerea căsătoriei.

20 ianuarie 2024
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Cum a scris colegul, este posibil. Însă, pînă a depune cererea de chemare în judecată este necesar de a transcrie certificatul de căsătorie în organele stării civile din Republica Moldova

20 ianuarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Natalia, buna ziua

De regula, in litigiile in care unul dintre soți este stabilit peste hotare litigiile durează deoarece citare durează.

Ar fi cazul ca sotul care depune cererea de chemare in judecata sa indice o adresa de email a celuilalt soț aflat peste hotare, iar acesta sa depuna o referinta... mai detaliat la cererea de chemare in judecata in care va scrie ca este se acord cu desfacerea casatoriei, iar intre soti nu exista alte pretentii.

Ar fi de dorit, ca referinta aceasta sa fie intocmita si expediata atat prin email catre instanta de judecata care va examina dosarul cat si celuilalt sot prin posta ca sa fie dovada ca a primit-o de peste hotare si sa o prezinte in procesul de judecata.

Daca nici unul dintre soti nu se poate prezenta la sedintele de judecata, acesta pot incheiat un contract de asiatenta juridica cu un avocat, pe care il vor imputernici sa reprezinte persoana atat in procesul de judecata cat si la Agentia Servicii Publice pentru obținerea certificatului de desfacere a casatoriei.

Cu respect,
Igor Brinișter

20 ianuarie 2024