Divort cand sotul este plasat in arest la domiciliu

19 septembrie 2018 43

Buna ziua. Ambii soti sunt de acord sa depuna cerere de divort. Problema este ca sotul e in arest la domiciliu si buletinul se afla la politie. Care este procedura in acest caz? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Soțul fiind în arest la domiciliu are dreptul sa solicite procurorului permisiunea de a se deplasa la oficiul de stare civila în scopul depunerii cererii de divorț, însă este necesar sa prezentați celor de la organul stării civile copia și originalul buletinului de identitate.
Daca procurorul nu-i permite sa meargă la... mai detaliat organul stării civile urmează sa solicite prin intermediul avocatului permisiunea de a avea o întrevedere cu un notar care va veni la domiciliu și soțul va elibera o declarație despre desfacerea căsătoriei, iar dvs cu declarația respectiva mergeți la organul stării civile, completați cererea, achitați taxa și peste 30 zile reveniți sa ridicați certificatul de divorț.

Dacă nu este posibil nici aceasta urmează ca Dvs să depuneți o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei.

19 septembrie 2018