Divorț când soțul nu se află în țară

30 august 2023 3

Bună ziua. Trăim separat de 4,5 ani, dar avem un copil de 5 ani. Cum putem să divorțăm, dacă soțul nu este în țară? Nu avem pretenții unul față de altul. E posibil ca soțul să trimită de acolo un acord pentru divorț? Cât va dura procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Divorţul pe cale judecătorească poate dura în jur de 6 luni dar termenul variază în dependenţă de agenda încărcată a instanţei de judecată.

30 august 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Este posibil de a desface căsătorie pe calea amiabilă. În acest scop, este necesar ca soțul să vă elibereze o declarație, autentificată notarial. Va recomand să vă adresați la un centru multifuncțional, pentru a primi informații necesare

1 septembrie 2023