Divorț când unul din soți se află peste hotare

8 iunie 2023 44

Bună ziua. Mă aflu peste hotare și soțul m-a anunțat că dorește să divorțăm. Sunt de acord, dar nu pot veni acum în țară ca să divorțăm pe cale notarială sau la starea civilă. El nu dorește să aștepte și zice că se v adresa în instanță. Avem un copil minor, însă am decis cu cine va rămâne să locuiască, apartamentul comun îl împărțim și în rest nu avem nimic de împărțit. Soțul vrea să meargă în instanță ca să mă oblige să revin la numele dinaintea căsătoriei. Mă poate obliga să renunț la numele lui? Daca cere divorț prin judecată, voi fi nevoită să mă prezint în instanță? Îmi vor trimite citații? Poate istanța să pronunțe divorțul fără prezența mea? Trebuie să-mi iau avocat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Svetlana.
- Nu vă poate obliga soțul să reveniți la numele de până la căsătorie, doar dumneavoastră puteți decide acest lucru.
- La desfacerea căsătoriei prin instanță, nu este obligatorie prezența dumneavoastră doar că posibil se va întinde procesul pentru a fi dispusă citarea publică în cazul în care nu... mai detaliat recepționați citația și nu depuneți o cerere de examinare în lipsă, sau o referință prin care acceptați divorțul. Deasemeni trebuie să comunicați instanței că nu aveți neînțelegeri referitor la domiciliul copilului după divorț.
- Citațiile vor fi expediate la adresa de domiciliu în RM, dacă este cineva acasă le poate primi în locul dumneavoastră.
- Instanța poate să pronunțe hotîrârea privind desfacerea căsătoriei fără prezența dumneavoastră.
Referitor la avocat, nu e obligatoriu, doar pentru siguranța dumneavoastră ar trebui cineva cel puțin să studieze cererea de chemare în judecată pentru a fi încrezută că în cerere este indicat corect cu cine va rămîne copilul, cum va fi făcut partajul, etc.
Deasemenea puteți solicita în cadrul acestui proces pensia de întreținere pentru copil, dacă acesta rămîne cu dumneavoastră.

9 iunie 2023
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.
1. Soțul nu vă poate obliga ca să reveniți la numele de familie anterior a dvs.
2. Dacă vă citează online și este confirmarea că dvs. cunoașteți despre respectivul proces, atunci judecarea cauzei va avea loc în lipsa dvs.
3. Da, instanța poate desface căsătoria fără prezența dvs, dacă veți fi... mai detaliat citată corespunzător.
4. Nu este obligatoriu să angajați avocat, însă pentru că procedura de desfacere a căsătoriei să aibă loc mai rapid, fără amânări și fără ca să reveniți dvs. în țară, atunci recomandarea mea este ca să angajați un avocat care să vă reprezinte interesele.
Dacă aveți mai multe întrebări, îmi puteți scrie în privat.
Succes

9 iunie 2023