Divorț când unul dintre soți se află peste hotare?

1 aprilie 2022 178

Buna ziua. Care este procedura divorțului când unul dintre soți se află într-un stat membru din UE?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În acest caz soluția care va rămâne la dispoziție este sa depuneți o cerere de chemare în judecată în instanța de judecată.

În mod normal instanța de judecată este obligată să aplice convenția de la Haga privind comunicarea actelor de procedură celuilalt soț în străinătate, dacă soțul reclamant, din Moldova,... mai detaliat cunoaște și poate comunica instanței adresa completa a celuilalt soț aflat în străinătate.

În astfel de cazuri procesul judiciar durează.

Succes.

2 aprilie 2022