Divort cat mai rapid

19 mai 2019 102

Buna ziua. Cu sotul suntem separati de 5 ani. Avem 5 copii comuni, dintre care numai unui este minor, are 16 ani. In prezent ma aflu in Italia, copilul locuieste cu mine si studiaza la scoala deja de 3 ani in Italia. De la sot n-am avut niciun ajutor. Vreau sa divortez cat mai rapid. Cum sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
de comun acord cu soțul este cel mai rapid
în lipsa informației despre soț sau lipsa acordului acestuia urmează să vă adresați în instanța de judecată careva soluționa cazul, cu emiterea de hotărîre privind divorțul și stabilirea domiciliului minorului.
Puteți depune cererea desinestătător, sau
contracta un avocat care va soluționa acest caz,... mai detaliat după necesitate inclusiv cu înregistrarea corespunzătoare a divorțului la starea civilă.

20 mai 2019