Divort - cetatatean roman, copil minor, fara partaj

6 iulie 2017 25

Spunetimi va rog sunt casatorita cu cetatean roman, avem un copil de 4 ani si in rest nimik, nici casa, nici nimik kumparat si nici nu-i in spatiu pe moldova, el are alta familie traeste in alta tara nu stiu undei si cum pot sa obtin custodia copilului meu in instanta ca sa pot pleca cu el peste hotare fara acordul lui? Lui nu-i trebuie copilul... Justitia noastra imi va acorda drepturile pe deplin fara tata?Multumesc frumos.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

De acordul tatalui este nevoie doar daca doriţi să va stabiliţi cu traiul în altă ţară împreună cu copilul minor, daca doriţi sa plecaţi pe o perioadă de pînă la 3 luni, nu aveţi nevoie de custodie..

7 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Inaintati in instanta de judecata o actiune cu privire la stabilirea domiciliului copilului minor si incasarea pensiei de intretinere ( in caz ca nu aveti stabilita deja) . Ulterior depuneti o actiune in instanta de judecata pentru decaderea din drepturile parintesti , daca tot spuneti ca nu-i trebuie copilul ,... mai detaliat astfel ve-ti putea pleca peste hotarele tarii fara acordul tatalui !

7 iulie 2017