Divort, copil minor si dubla cetatenie

22 decembrie 2017 104

Toata familia are dubla cetatenie. Sotia a plecat in RO si a cerut acolo divort amiabil, dupa a plecat mai departe in Bucuresti si a luat copil minor cu ea. Platesc pensia alimentara regulat in RO, dar deja de 5 luni nu vad copilul, pentru ca traiesc si muncesc in MD, iar ei sunt in Bucuresti. Cum sa procedez corect si sa-mi apar drepturile sa pot sa ma vad cu copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Înaintați o cerere de chemare în judecată pe motiv că fost soție vă privează de dreptul de a avea întrevederi cu copilul dvs.

Potrivit art. 64 din Codul Familiei, Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia... mai detaliat cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.

22 decembrie 2017