Divort, copil minor, sotul refuza

21 martie 2017 228

Buna ziua. Sunt casatorita cu sotul de 1 an si 5 luni si avem un copil minor. Doresc sa inaintez divort, dar sotul nu imi acorda divortul. Care ii procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Bunduchi
  • Avocat
  • Alte contravenţii

Bună ziua Alexandra, este necesar sa formulați o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei în instanța de la domiciliu soțului sau de la domiciliul dumneavoastră dacă veți solicita și încasarea pensiei de întreținere.

21 martie 2017
Ana Galus
  • Avocat

Stimata Alexandra,

As adauga doar urmatoarele: instanta de judecata va va acorda un termen de impacare cu sotul (o data, sau de mai multe ori), in cazul in care acesta nu este de acord sa divorteze. Insa, daca dupa expirarea acestui termen de impacare, veti insista asupra divortului, instanta va decide... mai detaliat asupra acestuia.

La fel, instanta va decide asupra stabilirii domiciliului copilului minor cu unul dintre parinti (daca veti locui separat) si (doar daca solicitati) - asupra achitarii unei pensii de intretinere a copilului si asupra partajarii bunurilor dobindite in comun pe perioada casatoriei.

Succes!

21 martie 2017