Divorț, copil nenăscut.

5 iunie 2020 64

Bună! Vreau sa depun cerere de divorț. Nu avem ce împărți, doar că sunt însărcinată, copilul trebuie sa se nasca la toamna. La naștere, care nume de familie trebuie sa fie scris în certificatul de nastere? Pote sa poarte familia mea de fata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Poate fi familia dumneavoastră sau a tatalui, subiectul se va soluționa pe lok, nu sunt limitari.

Articolul 55. Dreptul copilului la nume de familie şi prenume
(1) Copilul are dreptul la un nume de familie... mai detaliat şi prenume.
(2) Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi.
Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele de familie al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.
(3) Copilul va purta un prenume simplu sau unul compus din două prenume, potrivit voinţei ambilor părinţi.
(4) În caz de litigiu între părinţi privind numele de familie şi/sau prenumele copilului, decide autoritatea tutelară locală.

5 iunie 2020