Divorț cu 2 copii minori

21 ianuarie 2018 56

Buna ziua. Sunt căsătorită și am 2 copii minori 4 și 2 ani, și sunt însărcinată cu al treilea, in cazul acesta dacă divorțez cu cine rămân copiii? Și am dreptul sa rămân în casa? Menționez că casa e cadoul de la părinții soțului care i-a fost oferită până la căsătorie. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Ludmila,
Referitor la domiciliul copiilor minori va decide instanța de judecată odată cu desfacerea căsătoriei, iar Dvs. trebuie să solicitați acest lucru.
De asemenea, puteți solicita încasarea pensiei de întreținere pentru copii.
Totodată, în lipsa acordului soţiei, soţul nu poate cere desfacerea căsătoriei în timpul gravidităţii acesteia şi timp de un... mai detaliat an după naşterea copilului dacă acesta s-a născut viu şi trăieşte.

Cu privire la casă, aceasta este un bun proprietate personală ce aparține doar soțului, întrucît i-a fost oferită în dar, care la primit până a se căsători.
Astfel, posibilitatea de a rămâne în această casă după divorț depinde de voința soțului, deoarece bunul îi aparține doar lui.

21 ianuarie 2018