Divorț cu 2 copii minori

2 aprilie 2023 104

Bună ziua. Sunt cu viză de reședință în Bender, dar locuim în raionul Căușeni, avem doi copii minori, de 7 ani și 1 an. Pot depune cererea de divorț pentru motive de violență în familie, la judecătoria Căușeni? Îmi este mai ușor să mă prezint la Căușeni decât la Varnița.
1. Cât trebuie să achit taxa de stat pentru a depune cererea de divorț?
2. În ce termen se va examena cererea?
3. Cum cer să-mi fie oferit avocat de stat, sau mi-l oferă automat instanța de judecată?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihail Prepeliță
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii
  • Contravenţii rutiere

1.Domiciliul poate fi unul temporar în Căușeni. Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate. (Prin urmare dacă probați domiciliul... mai detaliat temporar din Căușeni și dificultatea de deplasare, atunci puteți desface căsătoria la oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul Dvs.
2. Taxa de stat 40 de lei, dar dacă aveți de împărțit bunuri obținute în timpul căsătoriei (partaj), atunci taxa de stat va fi în cuantum de 3% din valoarea acţiunii, dar nu mai puţin de 150 lei.
3. Termen -depinde de solicitări, comportamentul părților și de agenda instanței de judecată, dar în medie de la 1-2 luni până .... .
4. Pentru avocat garantat de stat depuneți o solicitare către Consiliul Național
pentru Asistența Juridică Garantată de Stat, pe site este formularul de depunere a solicitării.

2 aprilie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Referitor la taxa de stat pentru cererea de desfacere a căsătoriei, aceasta este de 40 lei pentru primul divorț, 200 lei pentru al doilea divorț.

LEGE Nr. 1216 din 03-12-1992 taxei de stat *
*Cotele procentuale fixe sînt calculate în unităţi convenţionale. Unitatea convenţională este egală cu 20 de lei.
Articolul 3. Cuantumurile... mai detaliat tarifare ale taxei de stat

Tarifele taxei de stat se stabilesc la următoarele cuantumuri:

1) pentru cererile de chemare în judecată, cererile terţilor care au revendicări de sine stătătoare, pentru cererile privitor la litigiile precontractuale, pentru cererile (plîngerile) privitor la cauzele cu procedură specială, pentru cererile de apel şi cererile de recurs, pentru cererile de revizuire a hotărîrilor instanţelor judecătoreşti, precum şi pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti a copiilor (duplicatelor) de pe documente:
c) pentru cererile de chemare în judecată privitor la:

desfacerea căsătoriei - 200%

desfacerea celei de a doua căsătorii - 1000%

împărţirea averii la desfacerea căsătoriei - 3% din valoarea acţiunii, dar nu mai puţin de 150 lei

3 aprilie 2023