Divorț cu 2 copii minori

4 mai 2020 285

Vrem să divorțam. Avem 2 copii minori, de 2 și 5 ani. Soția dorește ca copiii sa rămînă cu ea. Eu sunt împotriva din cauza ca ea este violentă și instabilă. Ultimii 6 ani am lucrat și întreținut familia practic singur. Traim peste hotare, dar la moment suntem in Moldova. Copiii sunt cetățeni al altei tari. Care sunt sansele mele in procesul de judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În orice caz, șansele sunt 50/50, cel care probează o posibilitate materială mai bună, inclusiv condiții psihologice, de dezvoltare cît și căldură, acela poate cîștiga dreptul că minorii să dețină domiciliul înregistrat la acel soț.

5 mai 2020