Divort cu acord parental

1 februarie 2022 87

Buna! In RM se poate incheia un acord intre parinti la desfacerea casatoriei, daca acestia au un copil minor? In acord sa fie specificat cine dintre parinti achita studiile, cercurile adaugatoare, necesitatile copilului, la cine si cate zile va sta copilul si alte lucruri necesare lui?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, este posibil.
Codul Familiei , Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la organull stare civilă (1) În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia... mai detaliat dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

2 februarie 2022