Divort cu conditii din partea sotului

24 iunie 2020 169

Buna. Eu cu sotul suntem in proces de divort, avem un copil de 4 ani. Sotul e de acord sa-mi dea divortul, dar cu conditia ca nu ii voi cere pensie alimentara si copilul va ramane cu numele sau de familie. Spuneti-mi, va rogv cum sa procedez? Am nevoie de o consultatie. Unde ma pot adresa? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu e cea mai serioasa condiție, si nici nu puteți renunța la pensia de întreținere, deoarece asta se preconizează a fi incasata in folosul copilului prin intermediul dumneavoastră.
Cit tine de divorț, enunțatii ca daca nu e deacord, se va clarifica prin judecata fara acordul lui, iar cheltuielile le va suporta... mai detaliat el.

24 iunie 2020