Divort cu copii

21 decembrie 2017 54

Buna ziua. Ce sanse sunt ca la divort sa se desparta copii, ca unul sa ramina cu mama si celalalt cu tata? (fetita de 3 ani si jumate si baiat de 6 ani)? Mentionez ca locuim la gazde ambii, eu lucrez oficial, iar sotul nu, lucreaza peste hotare mai mult, dar el mereu ma ameninta ca la divort o sa-mi ia baiatul... (la moment nu locuim impreuna). Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua!
Potrivit art. 63 din codul familiei,
(1) În cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.
(2) Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta... mai detaliat a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)

21 decembrie 2017