Divort cu copil minor

25 noiembrie 2020 914

Buna ziua. Avem un copil minor si vreau sa dau la divort. Care e procedura? Avem un apartament procurat in ipoteca pe 25 de ani, apartamentul este gajat. Eu sunt proprietara si sotul coproprietar. Cum se procedeaza in asa caz, are loc partajarea? Multumesc anticipat!

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Divorțul poate fi înregistrat direct la oficiul de stare civilă daca nu sunt obiecții, contrar, prin instanța de judecată.

Cit ține de partaj, se partajeaza atit bunul cit si datoria pe tru acest bun adica contractul de credit, sau, posibil ca unul dintre soți sa preia intreg bunul cit si datoria.
Totul... mai detaliat depinde de doru ța soților, astfel inregistrati un contract de partaj prin intermediul unui notar.
Iarăși, in caz de neînțelegere cu privire la partaj, acesta va fi efectuat pe cale judecătorească.

26 noiembrie 2020
Cristina Ilinitki

Va multumesc mult pt raspuns!!!cot costa serviciile unui avocat in procesul de divort?

26 noiembrie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu există o lista de prețuri prestabilită, fiecare isi stabilește onorariu reieșind din complexitatea cauzei, acțiuni întreprinse, experiență si timpul acordat, in esență vindem timp și cunoștințe :) ăsta e produsul nostru.

26 noiembrie 2020
Cristina Ilinitki

Succese in kontinuare!!!

26 noiembrie 2020