Divorț cu copil minor, cu acordul ambilor soți

25 iunie 2020 146

Vreau sa divortez in termen cât mai scurt. Sotul este de acord si de asemenea este de acord ca copilul sa ramâna cu mine. Cum e posibil? Nu avem bunuri de impartit, nu avem nimic in comun decit copilul. Eu vreau sa raman cu numele lui de familie, dar el imi pune anumite conditii ca nu mi-ar permite. De ce acte am nevoie ca sa depunem cererea de divort?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu puteți fi impusa sa schimbati numele, ear alegerea ca aparține, daca aceasta este conditia pentru soluționarea amiabilă a situației.
Mergeți la notar sau organul de stare civilă cu buletine, certificatul de căsătorie si nastere a minorului, in res o sa fiti informati despre necesitatea de acte suplimentare.
Contrar solutii prin intermediul... mai detaliat inștanței de judecată.

1 iulie 2020