Divort cu credite

24 iulie 2023 3

Buna ziua. Un cuplu divorteaza. Sotii au un copil de 2 ani, bunuri de impartit nu sunt, dar sunt credite mari pe numele ambilor soti. Sotul,ajutat de o ruda, a acoperit o parte din suma luata de el. Mai are inca muult de achitat. Sotia nu a lucrat oficial, primeste alocatii de pe cardul sotului. Ea oricum il preseaza pe sot ca nu ii ajung bani, ca il va da la pensie alimentara. El nu mai stie ce sa faca, este amenintat si manipulat la fiecare pas. Ce va urma dupa divort?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
după divorţ, părintele cu care va rămîne copilul poate prin instanţa de judecată să solicite incasatea pensiei de întreţinere de la celălalt părinte.

25 iulie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Dacă nu este un acord cu privire la domiciliul copilului minor și pensia alimentară, instanța va stabili cu care dintre părinți va locui copilul și cine achită pensia alimentară. Ulterior, se va stabili un grafic de întrevederi la cererea unuia dintre părinte.
Referitor la datorii comune, decide instanța de judecată,... mai detaliat luând în considerare prevederile legale menționate mai jos:
Articolul 26. Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
(1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.

(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.

(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

25 iulie 2023