Divorț cu dubla cetățenie

12 aprilie 2020 203

Buna. Eu cu soțul dorim sa divorțăm de comun acord. Avem cetățenie dubla. Trebuie sa divorțăm pe ambele? Sau e suficient dacă obținem divorț intr-o singura țara?
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Olga,

Este suficient sa divorțați într-o singură țară. Ulterior, în baza certificatului de divorț o să modificați actele pentru a 2-a cetățenie.

13 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru precizare - trebuie sa depuneti cererea de divort si sa indepliniti procedurile aferente, anume in tara unde a fost incheiata casatoria.

13 aprilie 2020