Divorț cu păstrarea numelui purtat în căsătorie

7 noiembrie 2020 337

Buna ziua. Doresc să inițiez procedura de divorț. Am un copil de 5 ani. Ambii suntem de acord. Pensie pentru copil soția nu vrea, dar vrea să contribuim împreună la creșterea copilului, care cu ce poate, fapt cu care sunt de acord. Problema este că ea vrea să poarte numele meu (de soț) în continuare. Este posibil așa ceva? Înregistrarea actului de divorț poate fi făcut la orice oficiu de stare civilă? Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Victor,
Persoana decide ce nume va avea dupa casatorie. La dorinta poate sa-si schimbe numele cu un altul care nu l-a avut pana atunci. Tine de vointa fiecaruia sa isi aleaga numele pe care il doreste.

7 noiembrie 2020
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Si da divortul poate fi facut amiabil la oficiul de stare civila.

7 noiembrie 2020