Divort cu sot aflat peste hotare

2 martie 2020 124

Doresc sa divorţez. Sotul se afla peste hotate si este de acord sa divortam. Dar eu nu doresc ca sotul sa comunice cu copilul si nu am nevoie de pensie alimentara, iar el evident nu este de acord cu aceasta. Cum sa obtin acest divort?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Loredana,

Conform Codului Familiei, dacă soţii au copii minori comuni și nu au ajuns la un acord privind întreținerea, educația și domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi... mai detaliat intentată şi în oricare dintre sediile instanței de la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

2 martie 2020