Divort cu sot condamnat la detentie!

2 martie 2018 59

Am gasit pe acest site cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor, încasarea pensiei pentru întreţinerea copilului minor. Pe langa aceasta as dori sa inlcud in cerere posibilitatea de a perfecta acte si a pleca fara acordul sotului intrucat el ispaseste o pedeapsa cu detentia de 8 ani la penitenciarul Pruncul. Din acest termen s-a scurs abia un an si de fiecare data sunt nevoita sa cer acordul perfectarii pasaportului copilului. Cum pot specifica acest fapt in cerere? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Victoria,
Cu privire la solicitările dvs referitor la perfectarea actelor și ieșirii copilului din țară urmează să respectați calea prealabilă. Aceasta presupune că dvs să îi cereți mai întâi aceasta soțului, iar în cazul în care nu primiți un răspuns, vi se refuză sau nu vă aranjează declarațiile... mai detaliat oferite de către soț să vă adresați în instanța de judecată.
Cererea de chemare în judecată privind solicitarea perfectării actelor și acordul la ieșirea din țară puteți să o depuneți după desfacerea căsătoriei și stabilirii domiciliului copilului minor cu dvs.

2 martie 2018
Mihai Gherbovei
  • Avocat
5 martie 2018