Divort cu un cetatean roman

25 mai 2018 55

Buna ziua. Sunt cetateana a R Moldova si sunt casatorita de aproape 3 ani cu un cetatean roman. Suntem cu domiciliul in RM si avem impreuna un copil de 2 ani. Am ajuns in situatia cand divortul este unica solutie. El a dat la divort in Romania si ma ameninta ca vrea custodia copiluluui. Va rog frumos, intrebarea mea este: ce sanse are sa-imi ia copilul, daca copilul traieste in RM? Unde va fi judecata pentru copil? Care sunt conditiile pentru care sa pastrez copilul cu mine? Va rog, sunt disperata.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-na Ana,
Întâi de toate consultați un avocat român care are experiență în litigiile cu element de extraneitate.
Întrebați-l pe domnul avocat dacă sistemul de drept român prevede retrimiterea!
De remarcat că norma legală a legii române trebuie să facă trimitere la întregul sistem de drept al unui stat strain,... mai detaliat deoarece în cazul în care face trimitere doar la legea materială atunci instanța română va fi competentă să examineze cauza.
Dacă sistemul de drept român prevede retrimiterea și e posibil că instanța să își decline competența solicitați ca instanța să-și decline competența.
Dupa care depuneți acțiunea în instanța de judecată din Republica Moldova.
ATENȚIE! - Dacă inițiați procedura de desfacere a căsătoriei în instanțele din Republica Moldova în timp ce pe rolul instanțelor românești se află deja o acțiune ce are același obiect al litigiului, temeiuri/motive și pretenții instanța moldovenească nu va fi în drept să o examineze și va trebui să înceteze procesul.

25 mai 2018