Divort cu un cetatean strain

24 aprilie 2020 210

Buna ziua! Eu m-am casatorit cu un cetatean roman in RM. Pot sa dau la divort fara prezenta lui, in cazul cand el este de acord, dar nu se poate prezenta? Care este procedura? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ana!

Aveți 2 soluții:
1. Solicitați soțului să meargă la un notar în România să elibereze o declarație prin care își exprimă acordul la desfacerea căsătoriei și o expediază Dvs prin intermediul oficiului poștal, iar Dvs vă adresați la un notar local din raza domiciliului Dvs. În acest caz căsătoria va... mai detaliat fi desfăcută la epuizarea unui termen de 30 zile de la depunerea actelor la notar.
2. Depuneți o cerere de chemare în judecată care se va examina în lipsa acestuia, însă în acest caz procesul va dura câteva luni. La ziua de azi aceasta ar putea dura circa 4-6 luni.

Succes.

24 aprilie 2020