Divort cu un detinut

17 iulie 2019 121

Buna ziua. Sotul se afla in detentie de 7 luni, ispaseste o pedeapsa de 7 ani. Vreau sa depun cerere la divort, am inteles ca e posibil si fara el, dar avem si un copil impreuna. Cum este mai corect de procedat? Cum ramane cu copilul dupa divort? Voi avea nevoie de la sot de ceva ca sa pot iesi din tara sau sa intocmesc unele documente? Il pot lipsi de drepturi parintesti? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la organull stare civilă
(1) În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la... mai detaliat partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soţii participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr.100/2001 privind actele de stare civilă.
(2) La cererea unuia dintre soţi, căsătoria poate fi desfăcută la organul stare civilă dacă celălalt soţ: c) a fost condamnat la privaţiune de libertate pe un termen mai mare de 3 ani.
Daca se refuză, atunci prin instanța de judecată.

In partea ce ține de decaderea din drepturi parintești este o procedură care se examinează doar de instanța de judecată.

Pentru iesiri din țară pe termen de pina la 3 luni nu e nevoie de acordul soțului.
Pentru obținerea de acte de identitate MD nu e nevoie de acord.

Totuși, este posibil de a obține hotarire de judecată care să înlocuiască acordul soțului in toate cazurile.

18 iulie 2019