Divorț de cetățean străin

10 noiembrie 2023 3

Bună ziua! Vreau să divorțez, însă sotul, cetățean al Pakistanului, este împotrivă. Avem un copil de 4 ani. El locuiește în Dubai. Eu aș dori să mă întorc în țară, însă soțul nu mă lasă să plec cu copilul. Ce mă sfătuiți? Dacă ajung în tara cu copilul, cum să procedez?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Lana,
Daca copilul dvs. are cetatenia Moldovei si pasaport Moldovenesc, nu ar trebui sa intimpinati impedimente la plecarea din Dubai. si deja cind ajungeti in Moldova puteti sa initiati procedura de divort in tara.

11 noiembrie 2023