Divorț de comun acord

19 decembrie 2017 58

Buna ziua. Care este procedura de divorț, daca ambii suntem de acord, este posibil o procedura simplificată? Cum putem proceda? Avem o fiică și nu avem nici o pretenție sau conflicte intre noi cu privire la partajări.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
La ziua de azi, în cazul în care soții care doresc să divorțeze și au copii minori trebuie sa se adreseze în instanța de judecată și sa solicite:
1. Desfacerea căsătoriei;
2. Stabilirea domiciliului permanent al copilului minor cu unul dintre părinți.

20 decembrie 2017