Divort de comun acord

23 decembrie 2021 225

Buna ziua. Suntem casatoriti de 8 ani. Avem 2 copii minori (7 ani si 1,5 ani). In comun am cumparat apartament, masina etc. Care sunt etapele desfacerii casatoriei (ambii suntem de acord)? Cum se imparte "averea"? E posibil ca sotul sa imi ia copiii?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Dmna Tatiana,
Desfacerea căsătoriei de comun acord are loc la organul de stare civilă (ASP) în a cărui raza teritorială se află domiciliul unuia dintre soți. Desfacearea acestei căsătorii are loc doar în cazul în care nu aveți neînțelegeri cu privire la domiciliul copiilor miori și partajul averii.... mai detaliat Deci de comun acord ați stabilit cu cine vor domicilia copii minori și ce veți face cu bunurile pe cale le aveți în proprietate comună.
Dacă aveți neînțelegi asupa bunurilor și cum acestea vor fi împărțite, desfacerea căsătoriei se va face pe cale judecătorească.

24 decembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Tatiana, la celea menționate de colega mea d-na Irina, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la organull stare civilă

(1) În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în... mai detaliat devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soţii participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr.100/2001 privind actele de stare civilă.

(2) La cererea unuia dintre soţi, căsătoria poate fi desfăcută la organul stare civilă dacă celălalt soţ:

a) este supus unei măsuri de ocrotire judiciare;

b) a fost declarat dispărut;

c) a fost condamnat la privaţiune de libertate pe un termen mai mare de 3 ani.

(3) Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de o lună din ziua depunerii cererii de divorţ.

(4) În cazul apariţiei litigiilor între soţi cu privire la copii, la partaj sau la întreţinerea unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei se face pe cale judecătorească.

(5) Dacă, după desfacerea căsătoriei de către organul stare civilă, între soţi apar litigii referitoare la partaj, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, acestea se vor soluţiona pe cale judecătorească.

Articolul 37. Desfacerea căsătoriei de către instanţa judecătorească

(1) Dacă soţii au copii minori comuni şi nu au ajuns la un acord privind întreţinerea, educaţia şi domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, cu excepţia cazurilor prevăzute la art.36 alin.(2) și a cazurilor în care căsătoria a fost desfăcută prin încheiere notarială, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

[Art.37 al.(1) modificat prin LP246 din 15.11.18, MO30-37/01.02.19 art.89; în vigoare 01.03.19]

(2) Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la organul stare civilă pentru soluţionarea problemei.

(3) Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

(4) Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.

(5) Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă.

26 decembrie 2021