Divorț de comun acord

25 septembrie 2019 129

Bună. Ambii soți de comun acord am depus cerere de divorț. Peste o lună trebuie să ne prezentăm la oficiul stării civile. Unul dintre soți nu se poate prezenta pe data stabilită. Cum de facut ca să se desfacă căsătoria fără unul dintre soți?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Divorţul se înregistrează în prezenţa ambilor sau a unuia dintre soţi, la expirarea termenului de 1 lună de la data depunerii declaraţiei. Absenţa nemotivată a unuia dintre soţi la înregistrarea divorţului nu împiedică desfacerea căsătoriei.

Căsătoria se consideră desfăcută la data înregistrării actului de divorţ.

25 septembrie 2019