Divort de comun acord (copil minor)

21 ianuarie 2018 75

E posibil ca o persoană sa depună singura cererea de divort sau e mai bine de apelat la un avocat? (in cazul in care nu sunt probleme majore, gen partajarea averii sau altceva). Si daca ambele parti sunt de acord, este obligatoriu sa se prezinte ambii la inaintarea cererii sau poate sa se ocupe de asta doar unul? P.S. avem un copil minor.

Jurist comments 1

Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna seara!
In cazul existentei unui copil minor, desfacerea casatoriei este posibil doar pe cale judecatoreasca. Procedura o poate initia unul dintre soti, teoretic se poate de descurcat si fara avocat, daca cunoasteti sa intocmiti corect si legal o cerere de chemare in judecata. Totodata, va puteti adresa la un specialist... mai detaliat pentru a va perfecta cererea pentru judecata, iar daca doriti sa economisiti timpul, va recomand sa perfectati si referinta, unde sotul pirit va indica in scris ca este de acord cu desfacerea casatoriei si nu are pretentii financiare, aceasta va urgenta procedura. Odata cu inregistrarea referintei, dupa ce veti primi citatia, puteti sa nu va mai prezentati la sedinte. Totodata, in legatura cu ultimele modificari procedurale, in cazul litigiile date este obligatorie procedura de mediere judiciara, ce inseamna ca initial dosarul va fi repartizat unui judecator-mediator, care va intreprinde masuri sa impace partile, dar daca sunteti ambii hotariti, e suficient unul din soti sa depuna cerere de incetare a medierii exact la prima sedinta, apoi va urma procedura obisnuita, dosarul va fi repartizat altui judecator spre examinare, care odata ce va avea referinta sotului pirit va putea solutiona cauza dintr-o singura sedinta. Cam asa stau lucrurile in oractica. Succes!

21 ianuarie 2018