Divort de comun acord (copil minor)

6 septembrie 2018 1758

Buna ziua. As dori singura sa depun cererea de divort. Este de comun acord. Avem copil de 5 ani. De asemenea si pensia alimentara tot doresc sa o includ. Sotul nu e in tara. Pot depune singura cererea sau e nevoie de avocat? Care este pretul pentru depunerea crerererii? Dar pentru serviciile avocatului?

Comentariile juriștilor 10

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sigur puteți depune cererea singură plus taxa de stat.
Pentru acțiunile avocaților fiecare își are tariful personalizat, nu există prețuri fixe, de regulă sunt în jurul la aceleași tarife.

6 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Puteți depune cererea singură.
Achitati taxa de stat de 140 lei la bancă sau oficiul poștal și anexati dovada la cererea de chemare în judecată împreună cu certificatul de căsătorie în original și copia certificatului de naștere al copilului.
Daca doriți contractați un avocat. Costul serviciilor avocatului le discutați în particular cu... mai detaliat avocatul.

6 septembrie 2018

Imi spuneti va rog, cum corect formulez o cerere? pe ce sa ma bazez? sau pot sa o scriu in forma libera? dar pot angaja un jurist prin procura?

6 septembrie 2018

adica prin procura ca sa nu apelez la avocat. mersi

6 septembrie 2018
Ivan Coica
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna Sabina,
Odată ce divorțul este de comun acord, puteți atrage atenție la prevederile art. 36 din Codul Familiei Desfacerea căsătoriei la organul de stare civilă ce prevede că „ În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceștia nu există neînțelegeri referitoare la partajul proprietății comune în... mai detaliat devălmășie, la întreținerea, educația și domiciliul copiilor minori comuni sau la întreținerea unuia dintre soți, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soții participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr. 100/2001 privind actele de stare civilă„.
Confor art. 43 alin. (3) din Legea nr. 100/2001 privind actele de stare civilă prevede că „Dacă unul dintre soţi se află în imposibilitate de a se prezenta personal la organul de stare civilă pentru a depune declaraţia de divorţ, dorinţa acestuia poate fi expusă într-o declaraţie separată. În acest caz, semnătura lui va fi autentificată de notar sau de persoana responsabilă din cadrul organului de stare civilă de la locul aflării soţului în cauză”.
La depunea declaraţiei unuia dintre soţi privind desfacerea căsătoriei este necesar a fi prezentate următoarele documente:
declaraţia unuia dintre soţi privind desfacerea căsătoriei;
actul de identitate;
hotărârea (sentinţa) judecătorească - dacă celălalt soţ este: declarat incapabil; declarat dispărut;
certificatul de căsătorie sau extrasul de pe actul de căsătorie - pentru cazurile când certificatul este pierdut.
confirmarea achitării taxei de stat – 100 lei (se prezintă în ziua înregistrării divorţului);
confirmarea achitării serviciilor prestate de oficiu stare civilă – 100 lei separat pentru fiecare din soţi.
(sediul informației menționate mai sus este http://www.asp.gov.md/ro/node/197)
Succese !

6 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În instanță puteți participa d-stră personal, sau un avocat, alte persoane prin procură nu aunt admiși.

6 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Sabina, fiți atentă, întrucât desfacerea căsătoriei la organul de stare civilă doar în cazurile în care între aceștia nu există neînțelegeri referitoare la partajul proprietății comune în devălmășie, la întreținerea, educația și domiciliul copiilor minori comuni sau la întreținerea unuia dintre soți.
De menționat, că aceste condiții urmează a fi... mai detaliat întrunite cumulativ, dacă cel puțin asupra uneia dintre condiții nu s-a găsit un numitor comun, în special în ceea ce privește întreținerea și educarea copilului, precum și domiciliul acestuia sau împărțirea bunurilor proprietate comună în devălmășie, atunci nu puteți desface căsătoria la organul stării civile!

6 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Referitor la reprezentarea persoanei fizice în instanță de judecată țin sa menționez ca potrivit ultimelor modificări ale Codului de procedură civilă sunt prevăzute urmatoarele la - Articolul 75.
Reprezentarea în instanţă judecătorească
(1) În proces civil, persoanele fizice îşi pot apăra interesele personal, prin avocat sau avocat stagiar.... mai detaliat Participarea personală în proces nu face ca persoana fizică să decadă din dreptul de a avea avocat.
(11) Persoanele fizice pot fi reprezentate în instanţa de judecată de către soț/soție, părinți, copii, fraţi, surori, bunei, nepoţi dacă aceștia sînt licențiați în drept și sînt împuterniciți printr-o procură autentificată notarial.
[Art.75 al.(11) introdus prin LP17 din 05.04.18, MO142-148/04.05.18 art.277; în vigoare 01.06.18]

6 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Accesînd link-ul de mai jos o sa găsiți modelul tipizat necesar al cererii de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei, după caz și încasarea pensiei de întreținere pentru copil.

https://yavo.md/rom/modele

6 septembrie 2018

Va multumesc mult!

7 septembrie 2018