Divorț de comun acord la starea civilă

20 septembrie 2019 84

Am depus cu soțul cerere de divorț la oficiul stării civile. Ne-au invitat peste o lună. Dacă unul nu se prezintă la oficiul starii civile, ce se înt\mplă? Trebuie să merg peste hotare.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca acesta nu se prezintă, iar neprezentarea este neîntemeiată se consideră cât nu își dă acordul pentru desfacerea căsătoriei în mod amiabil la OSC, ceea ce vă permite să vă adresați cu o acțiune în instanță ta de judecată pentru desfacerea căsătoriei.

Vă puteți angaja un avocat să vă reprezinte interesele... mai detaliat în instanța iar dvs liber să plecați peste hotarele țării.

20 septembrie 2019