Divorț de sotul care este condamnat la inchisoare

18 septembrie 2020 77

Sunt cetateanca a RM. Vreau sa divorțez de sotul meu care este cetățean roman. Motivul este ca el este închis în pușcărie in Germana din anul 2018. Pot sa divortez în Moldova, sau este neapărat în România? Si as vrea sa știu cât durează aproximativ. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Unde a fost încheiată căsătoria? Dacă în RM, puteți depune o cerere la organul stării civile, însă urmează să prezentați dovadă condamnării soțului.

În caz contrar, căsătoria poate fi desfăcută prin intermediul instanței de judecată.

20 septembrie 2020