Divort din cauza creditelor

30 decembrie 2019 180

Buna ziua! Vreau sa divortez din cauza ca sotul meu a luat mai multe credite si dupa ce am plecat din tara nu a achitat rata nici la un credit. Dupa 2-3 luni, a plecat din tara si acum sunt sunata sa achit creditele pe care le-a luat sotul. Sotul a plecat si nu se raspunde. Nu avem copii sau avere comuna. Cat timp poate dura divortul? Si doresc sa divortez pentru nu a avea probleme cand voi pleca din tara. Vreau sa stiu de ce documente voi avea nevoie. Puteti sa-mi recomandati un avocat in or. Cimislia?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Problema e că, atît bunuri dobindite cît și datorii se impar între soți, fiecărui revenind ii cite 1/2.
Sigur, excepție de la regula sus enunțată există, doar că urmează a fi probată corespunzător.
Divorțul poate avea loc amiabil prin starea civila sau notar, daca una din părți lipsește, se rezumă la instanță... mai detaliat de judecată.
În teritoriu, pină la jumătate de an, poate mai puțin.
Totuși, doar divorțul nu va hotărî toate întrebările, va urma să verificați inclusiv și capitolul de partajare a averii comune, care este constituită inclusiv din datorii(credite), pentru a nu fi urmărită de către creditori, pentru creditele soțului.

30 decembrie 2019
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Fără prezența soțului, va trebui să înaintați o cerere de divorț în instanța de judecată.

La cerere se anexează adeverința de căsătorie, copia buletinului de identitate, și al soțului în cazul în care dețineți o copie și dovada achitării taxei de stat 40 lei.

31 decembrie 2019