Divorț din strainatate

1 martie 2021 22

Buna ziua. Dorim sa divorțăm pe cale amiabila, dar ne aflam in străinătate. Avem 2 copii minori si avem de partajat averea. Cum sa procedam? Avem nevoie de actul de divorț pentru partajare. Putem face partajarea la un notar din alta țara?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Andrei, tot depinde în ce ăară vă aflați și cum se desfășoară așa ceva.În țara noastră se examinează în istanță, din cauza ceia că sînt copii minori pentru a nu vă prezentați în istanță angajați-vă avocați și se v-a desfășura legal și cu partajarea averii se poate... mai detaliat prin avocați.

1 martie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Salut,
La caz, daca e posibil prezența ambilor soți, e posibil sa va apropiați la reprezentanta consulara a RM.
Cetăţenii Republicii Moldova care locuiesc în afara ţării au dreptul la desfacerea căsătoriei în instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova, indiferent de cetăţenia şi domiciliul celuilalt soţ.
... mai detaliat (3) Dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.

1 martie 2021