Divorț fără acordul celuilalt soț

20 decembrie 2021 204

Buna ziua. Vreau sa depun cerere de divort, dar soția nu este de acord. Cum pot obtine divortul fără acordul ei? Avem un copil de cinci ani. De ce acte am nevoie pentru aceasta?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul când o persoană nu este de acord desfacerea căsătoriei se solicita prin instanța de judecată.

În cazul în care aveți neînțelegeri în privința copilului la fel pot fi înaintate pretenții cum ar fi stabilirea domiciliului acestuia sau pensia alimentara.

Acte necesare pentru întocmirea acțiunii sunt:

- copiile buletinelor de... mai detaliat identitate a soților;
- certificatul de căsătorie;
- copia certificatului de naștere a copilului;
- taxa de stat;

În dependentă de solicitări pot fi anexate și alte acte.

În caz de ajutor, mă puteți apela la numărul de contact din profil sau la adresa de mail

20 decembrie 2021
  • Jurisconsult

Certificatul de căsătorie originar.

21 decembrie 2021