Divorț fără acordul soțului

27 ianuarie 2022 215

Bună ziua. Vreau să divorțez, dar soțul nu este de acord. Care e procedura în acest caz și cât va costa? Se poate face fără avocat? Nu avem nimic în comun, copii, avere sau datorii.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Alina, în cazul DVS vă adresați la Agenția sericilor publice din raza de domiciliu, unde locuiți cu o cerere despre divorț. Posibil o să primiți refuz, deoarece soțul o să trebuiască să se prezinte, fără el nu se face divorțul. Dacă o să aibă loc așa ceva și o... mai detaliat să aveți la mană așa răspuns, DVS o să fiți în drept să vă adresați în instanța de judecată. Eu v-am descris ordinea, care trebuie să urmăriți. Când o să aveți de un așa răspuns la mâna mă contactați pe viber de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai departe, DVS puteți și acuma să mă contactați.

28 ianuarie 2022
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu aveți nevoie de refus de la careva instituții ca sa va adresați în judecată pentru a desface căsătoria, nu există o consecutivitate sus enunțată.
nu e necesar un avoca, puteți merge singură, vedeți un model aici https://yavo.md/rom/modele

28 ianuarie 2022