Divort fara acordul sotului

2 iunie 2019 172

Daca eu vreau sa divortez de sotul meu, iar el nu este de acord, eu va trebui sa ii platesc si lui cheltuielile cu procesul? Mentionez ca nu avem copii si niciun bun comun.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Divorțul fără acordul ambilor soți se face doar prin instața de judecată.
Conform normei legale, cheltuielile le suportă partea ce a pierdut procesul.
Din experiență, aceste cheltuieli le suportă partea care refuză divorțul, la caz fiind soțul, deoarece el se face vinovat de intentarea unei asemenea acțiuni.

3 iunie 2019