Divorț fără acordul soțului

9 iulie 2023 4

Bună ziua. Aș vrea să știu ce trebuie să fac în cazul în care vreau să divorțez, dar soțul nu este de acord. Avem copii minori în familie. Soțul este de naționalitate străină. În prezent, nu știu nimic despre el. Care ar fi pașii ce trebuie intreprinși? Este posibil să divorțez în acest caz? Daca da, cât timp durează divortul? Aș vrea să precizez că nu avem bunuri comune de împărțit.
Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Da, este posibil să divorțați în acest caz. Trebuie să înaintați o acțiune în instanța de judecată privind desfacerea căsătoriei și recomandabil determinarea domiciliului copiilor minori și încasarea pensiei de întreținere. Procesul respectiv poate dura cel puțin 6 luni în mediul, deja în dependențe de instanța de judecată... mai detaliat și de acțiunile pârâtului (dacă ele vor fi)
Dacă aveți întrebări suplimentare vă puteți adresa pe e-mail: galeru.sergiu@gmail.com sau tel/viber/whatsapp +373 69 244 507.
Succes!

10 iulie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alexandra, acțiunea se secoate CERERE DE CHEMARE ÎN LIDECATĂ în privința divorțului și stabilirea cu domiciliu a copiilor cu DVS, în rest colegul meu v-a orientat corect.

10 iulie 2023