Divorț fără prezența soților

19 aprilie 2020 232

In cazul in care soția dorește divorțul, e posibil sa rezolve doar avocatul având toate actele necesare fără prezenta lor? Cuplul are copii minori. Dacă nu, cum se poate de rezolvat și ce acte sunt necesare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În cazul în care este imposibil ca ambii soți sa se prezinte concomitent la organul de stare civila sau notar pentru a divorța, sau unul dintre soți refuză, desfacerea căsătoriei va avea loc prin intermediul inștanței de judecată, chiar și în lipsa părților daca se respectă procedura de citare legală.
Inclusiv... mai detaliat cu soluții în partea ce ține de domiciliul copiilor minor și pensie alimentară.
Soțul interesat în desfacerea căsătoriei, poate acționa singur, sau prin intermediul unui avocat, care poate inclusiv înregistra desfacerea căsătoriei.

19 aprilie 2020