Divorț fără prezența soțului

5 septembrie 2023 3

Bună ziua. Eu sunt moldoveancă, soțul este roman. Căsătoria a fost înregistrată doar în România, nu și în Republica Moldova. Care este procesul de obținere a divorțului fără prezența soțului? Este nevoie sa înregistrez/schimb buletinul moldovenesc pentru a cere divorțul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Valencia, ești în drept să inițiezi un divorți în Moldova, deoarece ești cetățanca țării noastre, soțul o să fie citat de 2 ori în instanță, dacă nu se prezintă, o să fie emisă o hotărâre de divorți în lipsa lui, Eu vă propun să eșiți pe viberul meu de... mai detaliat pe telefonul +37368669950, noi vom discuta.

6 septembrie 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Valencia!

O mică remarcă la speța dvs. !!! dacă căsătoria românească nu a fost transcrisă în R.Moldova atunci cu întrebarea dvs privind desfacerea căsătoriei vă sdresați după competență la organele din romania /după viza de domiciliu și locul înregistrării căsătoriei/
succese

6 septembrie 2023