Divort, impartirea imobilului

2 noiembrie 2017 87

Buna ziua. Tata si mama vor sa divorteze, motiv fiind faptul ca tatal isi aduce o amanta in casa, mama fiind plecata peste hotare, iar eu locuind cu el. Isi aduce o amanta alcoolica, fac galagie, injurii si altele, fiind si el la randul sau un alcoolic. Am chemat si politia, li s-au intocmit procese verbale, tatalui si amantei respectiv (dupa cate cunosc nu sunt primele lor procese verbale). Toti anii acestia mama a avut grija de el, toate hainele sunt cumparate de ea, toate serviicile comunale sunt achitate de ea, toate bunurile din casa sunt procurate de ea sau de mine. Cum va fi impartit imobilul in asa caz? Si cum in genere ar fi cel mai bine de procedat? Multumesc din suflet.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Multe detalii nu sunt clare din speta dstra ! Ma puteti contacta si stabili o intrevedere : 069757646 !

4 noiembrie 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Eugeniu, în cazul împărţirii proprietăţii în urma divorţului, se partajează doar bunurile în devălmăşie a foştilor soţi, adică bunurile care au fost dobîndite de către soţi în timpul căsătoriei. Pentru ca apartamentul în cauză să fie împărţit, el tot trebuie să se includă în categoria bunurilor în devălmăşie, deci, dacă... mai detaliat acest apartament a fost cumpărat pe bani comuni în timpul în care părinţii erau deja căsătoriţi, atunci el se va împărţi 50/50, dacă acest apartament a aparţinut unuia dintre soţi pînă la căsătorie, atunci el nu va fi partajat. Mai este un detaliu, dacă acest apartament a fost dăruit numai unuia dintre soţi sau a fost moştenit de către unul dintre soţi, chiar şi în timput căsătoriei, acest apartament în urma divorţului nu se împarte între foştii soţi, ci rămîne bun personal al soţului în cauză.

24 noiembrie 2017